Rok inwestycji w zagłębiowskim centrum onkologii

Rok inwestycji w zagłębiowskim centrum onkologii

W ZCO w ostatnim czasie zmodernizowano kilka oddziałów, na innych przeprowadzono prace remontowe.

Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas, w którym Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej skupiało większość swoich sił na walce z pandemią COVID-19. Ze względów bezpieczeństwa ograniczano przyjęcia na wielu oddziałach. Chwilowy brak pacjentów wykorzystano na przeprowadzenie wielu potrzebnych remontów i inwestycji, które w innych warunkach nie byłyby możliwe. Tylko w ciągu roku, w Zagłębiowskim Centrum Onkologii kompleksowo wyremontowano i doposażono Oddział Udarowy, Ginekologiczno-Położniczy, Rehabilitacji i Diabetologii. Odświeżono także m.in.: SOR, Oddział Psychiatrii, Oddział Chorób Wewnętrznych i Poradnie Specjalistyczne.

Zmiany w ZCO podczas pandemii

Wstrzymanie planowych przyjęć na oddziały w szpitalach w całej Polsce podyktowane było względami bezpieczeństwa w związku z walką z pandemią COVID-19 – także w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Mniejsza liczba pacjentów pozwoliła jednak na przeprowadzenie koniecznych modernizacji, które przed pandemią byłyby mocno utrudnione. Odnowiono, wyremontowano oraz doposażono w sprzęt medyczny łącznie 7 oddziałów, poradnie oraz wiele innych pomieszczeń za kwotę ponad sześć milionów złotych. Inwestycje nie byłyby możliwe do zrealizowania gdyby nie wsparcie finansowe Gminy Dąbrowa Górnicza, która współfinansowała modernizacje i remonty w ok. 80%.

Dobrze wykorzystany czas

Po pierwszej fali pandemii uruchomiono Oddział Udarowy, którego koszt modernizacji wyniósł 635 tys. zł. Poza gruntownym remontem pomieszczeń, zakupiono m.in.: nowe łóżka specjalistyczne, materace przeciwodleżynowe, monitory i pompy infuzyjne. W oddziale powstał także nowy punkt pielęgniarski, przestrzeń do badań oraz kompleksowo wyposażona sala rehabilitacyjna. Obecnie opiekę nad pacjentami na Oddziale Udarowym sprawuje wykwalifikowany zespół 7 lekarzy specjalistów, 4 rehabilitantów, pielęgniarki, logopeda oraz psycholog. Modernizacji doczekała się sala rehabilitacji także dla pacjentów z innych oddziałów. Dzięki temu będą mogli oni wracać do sprawności w komfortowych warunkach, wykorzystując nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny i pracując z najlepszymi fizjoterapeutami dąbrowskiego szpitala.

– Mamy nadzieję, że najgorsze miesiące walki z pandemią są już za nami. Wiązało się to z wieloma trudnymi decyzjami, np. wstrzymaniem przyjęć na oddziały, które było konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów. Udało nam się jednak przeprowadzić wiele ważnych inwestycji, które przy standardowym obłożeniu praktycznie nie byłyby możliwe. Dzięki temu, dziś nasi pacjenci mogą korzystać z wyremontowanych, nowoczesnych i komfortowych oddziałów – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, p.o. dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Nowa Pediatria oraz wielka zmiana na Porodówce

Przez ostatnie miesiące w ZCO wyremontowano także Oddział Pediatryczno-Alergologiczny aby najmłodsi pacjenci mogli być leczeni w nowoczesnych, przyjaznych i kolorowych salach z klimatyzacją. Cały oddział z kolei zyskał m.in.: monitoring, nowe meble, sprzęt medyczny czy doprowadzenie specjalistycznych gazów medycznych wykorzystywanych do znieczulenia. Co więcej, sale dla dzieci zostały wyposażone w specjalną śluzę do dezynfekcji.

W 2020 roku odświeżono także blok porodowy wraz z salą porodowąchoć to nie jedyne nowości w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

– Największa przemiana Oddziału nastąpiła w strukturze organizacyjnej. Postawiliśmy na prostą zasadę. Nasza kadra ma wspierać ciężarną, być dla niej oparciem, partnerem, przyjacielem, służyć wiedzą i radą, ale niekoniecznie narzucać określone rozwiązania, oczywiście z wyjątkiem pewnych sytuacji. Komfort naszych pacjentek jest dla nas priorytetem, a my robimy wszystko, by spełniać ich oczekiwania – mówi Agnieszka Kocot, Zastępca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa, Kontraktowania i Spraw Organizacyjno-Administracyjnych.

Modernizacja SOR oraz wsparcie pacjentów z COVID-19

Wśród wielu kluczowych remontów, modernizacji poddany został także Szpitalny Oddział Ratunkowy. Nie tylko wyodrębniono część zakaźną dla osób z podejrzeniem lub zakażonych COVID-19, ale również polepszono ogólne warunki pobytu. Wymieniono sanitariaty, drzwi, zamontowano nowe tablice informacyjne i szyld, a także pomalowano korytarze. Wszystko z myślą o komforcie i bezpieczeństwie pacjentów. Remontom i odświeżeniu poddano także Oddział Wewnętrzny, wejście główne do Szpitala i salę konferencyjną. W związku z pandemią COVID-19 na terenie ZCO powstał także tzw. szpital kontenerowy z izolatkami oraz specjalne śluzy, które ze względów bezpieczeństwa ułatwiają odizolowanie osób z podejrzeniem COVID-19.

Kolejne inwestycje na horyzoncie

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w Zagłębiowskim Centrum Onkologii odświeżono wiele innych oddziałów: Chorób Wewnętrznych, Psychiatrii, Chirurgii Urazowej, Chirurgii Onkologicznej, OIOM, Zakład i Oddział Rehabilitacji czy poradnie przyszpitalne. Miejsca te przeszły kompleksowe renowacje obejmujące m.in.: montaż klimatyzacji, malowanie, położenie wykładzin, zakup mebli i wyposażenia, wykonanie nowych sanitariatów i łazienek oraz wiele innych czynności wpływających na komfort pacjentów.

Łączna wartość wszystkich remontów przeprowadzonych przez ostatni rok w Zagłębiowskim Centrum Onkologii przekracza kwotę sześciu milionów złotych. Dyrektor ZCO, dr n. med. Tomasz Szczepanik, zapowiada jednak, że to nie koniec inwestycji. W planach jest dalszy remont SOR, pracowni Brachyterapii, Oddziału Psychiatrii, Chorób Wewnętrznych czy Chirurgii Onkologicznej. Wszystko z myślą o komforcie pacjentów, których zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze.

Źródło: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

 

Previous ,,Atlas pamięci" w fabryce
Next "Wpadli" podczas kradzieży metalowych rur z terenu byłej kopalni

Może to Ci się spodoba

Odprawa służbowa Zastępców Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych

W dniach 6 – 7 lutego 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dafne” w Zakopanem odbyła się odprawa służbowa zastępców komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych, poświęcona podsumowaniu realizacji zadań przez

Sukces małopolskich policyjnych biegaczy

Podczas XV Mistrzostw Polski Policjantów w Maratonie organizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie i Zarząd Wojewódzki NSZZP województwa zachodniopomorskiego pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji małopolscy policyjni biegacze stanęli

Umowa podpisana. Wkrótce początek przebudowy ulicy Letniej

Przebudowę ulicy Letniej wraz z budową 2-kilometrowego ciągu pieszo-rowerowego od Centrum Sportów Letnich w parku Zielona do parkingu przy Pogorii IV w rejonie ul. Marianki miasto zleciło firmie Drogomex. Warta ponad

Krakowscy policjanci zabezpieczają Lotto Eurovolley Poland 2017

To już druga w tym roku tak duża impreza sportowa, której jednym z miast gospodarzy jest Kraków. Tym razem gościmy uczestników mistrzostw Europy w piłce siatkowej.  Turniej rozgrywany jest od

MOPS w Dąbrowie Górniczej przyjmuje wnioski o wypłatę dodatku osłonowego

Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia 2022 r. Wypłata zostanie realizowana w 2022 r. w 2 równych ratach: do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie

Małopolscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczas Mistrzostw Europy UEFA EURO U21

Za nami drugi mecz grupy C turnieju finałowego Mistrzostw Europy U21 w piłce nożnej. W środę ( 21.06.) w Krakowie, na stadionie piłkarskim  przy ul. Kałuży miało miejsce spotkanie reprezentacji

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź