Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent Marcin Bazylak otrzymał wotum zaufania od radnych. Rada Miejska poparła także wykonanie budżetu w 2021 roku i udzieliła prezydentowi absolutorium.

– Dziękuję za przychylne głosy, które dzisiaj padły. Podziękowania kieruję do współpracowników z Urzędu Miejskiego i instytucji miejskich, bo wotum zaufania i absolutorium odnosi się do funkcjonowania całego miasta. To bardzo budujące, że jako radni widzicie i doceniacie nasze starania, ale też dostrzegacie szanse, by współpraca wychodziła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – podsumował Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Podczas prezentacji „Raportu o stanie miasta” prezydent podkreślił, że działania samorządu opierają się na priorytetach zapisanych w strategii rozwoju miasta.

Inwestorzy, praca, edukacja

Mówiąc o pozyskiwaniu inwestorów do obszaru gospodarczego „Tucznawa”, przypomniał, że to działania rozpoczęte już 20 lat temu. Do końca 2021 r. sprzedano tam 144,6 ha, a inwestorzy zadeklarowali nakłady rzędu 8,1 mld zł.

– Prowadzimy intensywne rozmowy, by pozyskać kolejnych. Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła sytuację, przedsiębiorcy wstrzymali się z decyzjami, ale wierzę, że wszystko wróci do normy – ocenił prezydent Bazylak.

W zeszłym roku pierwszego nabywcę znalazła także działka w kompleksie „Kazdębie”, przygotowanym dla małych i średnich firm. W przygotowaniu na ten rok są 3 kolejne przetargi.

W zeszłym roku poziom bezrobocia w mieście wyniósł 4,8 %, czyli bez pracy było ok. 2000 osób. Dla porównania: poziom bezrobocia w Polsce wynosi 5,5 % i 4 % w województwie śląskim.

– To obszar, który możemy poprawić. Pomóc mogą w tym pracodawcy, którzy ulokują się w Tucznawie i Kazdębiu – stwierdził prezydent.

72% wyniosła zdawalność matur w mieście, przy 73 % w województwie.

– Widać tutaj negatywny wpływ pandemii i nauki zdalnej, to również obszar do poprawy. W mieście mamy dobrą ofertę szkół średnich, w tym szkolnictwa zawodowego. Nasze szkoły chętnie wybierają także uczniowie spoza Dąbrowy Górniczej, chcemy utrzymać ten trend – ocenił Marcin Bazylak.

Zeszłoroczne wydatki na oświatę sięgnęły 299,9 mln zł. Sporą część pochłonęły wydatki na wynagrodzenia pracowników, które zdaniem prezydenta powinny być po stronie rządu. Środki centralne, płynące w ramach subwencji, pokryły 52,45% oświatowych kosztów.

Oświata to nie tylko bieżąca działalność, ale też inwestycje w budynki. W 2021 r. zakończono kompleksowe modernizacje Przedszkoli nr 9, 39, 14. W trakcie przebudowy są Przedszkolach nr 20 i 36, a przygotowywana jest w Przedszkolu nr 32. To zadania realizowane z dofinansowaniem zewnętrznym.

W mieście przybywa studentów. W roku akademickim 2013/14 było ich 9247, a w 2021/22 już 12207.

Czyste powietrze, mieszkania, transport publiczny

W 2021 r. udzielono 663 dotacje na likwidację starych kotłów grzewczych i zastąpienie ich czystszymi systemami ogrzewania. Wartość dofinansowania sięgnęła 3,82 mln zł.

Od minionego roku trwają również przygotowania do budowy 168 mieszkań w formule TBS.

Trwa budowa nowych układów komunikacyjnych i węzłów przesiadkowych w centrum i Gołonogu oraz modernizacja głównej osi miasta, obejmująca remont jezdni i linii tramwajowej oraz budowę chodników i dróg rowerowych.

Źródło: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

Previous Zatrzymano 2 sprawców kradzieży elektronarzędzi
Next Zarzut za kradzież rozbójniczą czteropaków

Może to Ci się spodoba

Fałszywy ksiądz – próbował wyłudzić pieniądze

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 60-letniego mężczyznę, który podszywając się pod osobę duchowną próbował pod jednym z kościołów w centrum Krakowa zebrać pieniądze. Oszust został ujęty przez

Jak wybrać armaturę do umywalki

Przy wyborze armatury do umywalki należy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wysokość umywalki. Jeśli jest ona zbyt niska, może powodować niepożądane rozpryski i

Pierwszy festiwal miejskich innowacji za nami

Wieczornymi seansami miejskiego kina plenerowego zakończył się w niedzielę, 5 września w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej Miastolab – festiwal miejskich innowacji. W ostatnim dniu odbył się także piknik sąsiedzki pod hasłem „Ogród bez ogródek”. Od czwartku, kiedy

Powiedz, co myślisz o parku

Ruszyły konsultacje dotyczące części parku Hallera. Ich wyniki będą podpowiedzią, jak w przyszłości można zagospodarować ten teren, żeby lepiej odpowiadał na oczekiwania tych, którzy spędzają tam czas. Konsultacje obejmują część A parku, znajdującą się w

W Krakowie rusza budowa prawie 1400 tanich mieszkań

Kraków jest jednym z dwóch miast w Polsce, obok Warszawy, w których przybywa i będzie przybywać mieszkańców, a wielu z nich to absolwenci licznych krakowskich uczelni. Problemem dla młodych ludzi jest jednak brak własnego mieszkania. Uwzględniając zarobki

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wczoraj przypadała  226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź