Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent Marcin Bazylak otrzymał wotum zaufania od radnych. Rada Miejska poparła także wykonanie budżetu w 2021 roku i udzieliła prezydentowi absolutorium.

– Dziękuję za przychylne głosy, które dzisiaj padły. Podziękowania kieruję do współpracowników z Urzędu Miejskiego i instytucji miejskich, bo wotum zaufania i absolutorium odnosi się do funkcjonowania całego miasta. To bardzo budujące, że jako radni widzicie i doceniacie nasze starania, ale też dostrzegacie szanse, by współpraca wychodziła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – podsumował Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Podczas prezentacji „Raportu o stanie miasta” prezydent podkreślił, że działania samorządu opierają się na priorytetach zapisanych w strategii rozwoju miasta.

Inwestorzy, praca, edukacja

Mówiąc o pozyskiwaniu inwestorów do obszaru gospodarczego „Tucznawa”, przypomniał, że to działania rozpoczęte już 20 lat temu. Do końca 2021 r. sprzedano tam 144,6 ha, a inwestorzy zadeklarowali nakłady rzędu 8,1 mld zł.

– Prowadzimy intensywne rozmowy, by pozyskać kolejnych. Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła sytuację, przedsiębiorcy wstrzymali się z decyzjami, ale wierzę, że wszystko wróci do normy – ocenił prezydent Bazylak.

W zeszłym roku pierwszego nabywcę znalazła także działka w kompleksie „Kazdębie”, przygotowanym dla małych i średnich firm. W przygotowaniu na ten rok są 3 kolejne przetargi.

W zeszłym roku poziom bezrobocia w mieście wyniósł 4,8 %, czyli bez pracy było ok. 2000 osób. Dla porównania: poziom bezrobocia w Polsce wynosi 5,5 % i 4 % w województwie śląskim.

– To obszar, który możemy poprawić. Pomóc mogą w tym pracodawcy, którzy ulokują się w Tucznawie i Kazdębiu – stwierdził prezydent.

72% wyniosła zdawalność matur w mieście, przy 73 % w województwie.

– Widać tutaj negatywny wpływ pandemii i nauki zdalnej, to również obszar do poprawy. W mieście mamy dobrą ofertę szkół średnich, w tym szkolnictwa zawodowego. Nasze szkoły chętnie wybierają także uczniowie spoza Dąbrowy Górniczej, chcemy utrzymać ten trend – ocenił Marcin Bazylak.

Zeszłoroczne wydatki na oświatę sięgnęły 299,9 mln zł. Sporą część pochłonęły wydatki na wynagrodzenia pracowników, które zdaniem prezydenta powinny być po stronie rządu. Środki centralne, płynące w ramach subwencji, pokryły 52,45% oświatowych kosztów.

Oświata to nie tylko bieżąca działalność, ale też inwestycje w budynki. W 2021 r. zakończono kompleksowe modernizacje Przedszkoli nr 9, 39, 14. W trakcie przebudowy są Przedszkolach nr 20 i 36, a przygotowywana jest w Przedszkolu nr 32. To zadania realizowane z dofinansowaniem zewnętrznym.

W mieście przybywa studentów. W roku akademickim 2013/14 było ich 9247, a w 2021/22 już 12207.

Czyste powietrze, mieszkania, transport publiczny

W 2021 r. udzielono 663 dotacje na likwidację starych kotłów grzewczych i zastąpienie ich czystszymi systemami ogrzewania. Wartość dofinansowania sięgnęła 3,82 mln zł.

Od minionego roku trwają również przygotowania do budowy 168 mieszkań w formule TBS.

Trwa budowa nowych układów komunikacyjnych i węzłów przesiadkowych w centrum i Gołonogu oraz modernizacja głównej osi miasta, obejmująca remont jezdni i linii tramwajowej oraz budowę chodników i dróg rowerowych.

Źródło: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

Previous Zatrzymano 2 sprawców kradzieży elektronarzędzi
Next Zarzut za kradzież rozbójniczą czteropaków

Może to Ci się spodoba

Stop. Agresji Drogowej. Widzisz? Reaguj – każdy może pomóc w walce z piratami drogowymi

Od sierpnia 2014 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie funkcjonuje  Nieetatowy Zespół do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach. W skład Zespołu działającego wchodzą zarówno policjanci z wydziału ruchu drogowego

Już jest! Odkryj nowy, podążający za wciąż ewoluującymi potrzebami, świat eSmokingWorld!

1 lipca 2021 w Centrum Handlowym M1 w Krakowie, przy ulicy Alei Pokoju 67 otworzył się nowy punkt sprzedaży eSmokingWorld. Zawsze chcemy być blisko naszych Klientów, a dzięki temu, że

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

Spotkanie robocze dotyczące przygotowań Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dzisiaj (27.03.br.) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli służb  zaangażowanych w przygotowanie Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. 41 Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO  odbędzie się

Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!

W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki

Opieka paliatywna w domu – na czym polega?

Opieka paliatywna w domu to szczególna forma wsparcia medycznego i emocjonalnego, która skierowana jest do osób cierpiących na poważne, zaawansowane choroby. Celem tej opieki jest nie tylko łagodzenie bólu i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź