Można już zażywać inhalacji w pierwszej w mieście tężni solankowej
Charakterystyczna altana ze słupem tarniny pośrodku i spływającą po nim solance powstała na skwerze przy ul. Stacyjnej w Strzemieszycach Wielkich i przyczyniła się do metamorfozy całej tej przestrzeni.
– Mieszkamy z żoną niedaleko, ale do tej pory nie zaglądaliśmy tutaj, bo skwer do tego nie zachęcał – mówił nam w czwartek jeden z mieszkańców Strzemieszyc, który zasiadł na ławce pod altaną. – Teraz wszystko wygląda atrakcyjnie i na pewno będziemy przychodzić tu częściej – dodał.
O powstaniu tężni w tym konkretnym miejscu zdecydowali mieszkańcy dzielnicy podczas konsultacji prowadzonych w ramach VII edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. To początek zmian w rejonie ulicy Stacyjnej. Kolejną inwestycją będzie budowa tunelu pieszo-rowerowego pod torami. Wykonawcą wspólnej inwestycji miasta i spółki PKP PLK jest firma Nowak-Mosty, która przygotowuje już projekt tunelu.
– Obie inwestycje są częścią wypracowanej z mieszkańcami koncepcji, wedle której park w pobliżu stacji kolejowej ponownie stanie się główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc – przypomina Magdalena Mike, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.
Do inhalacji w Strzemieszycach zachęcał w czwartek prezydent Dąbrowy Górniczej, który przypomniał również, że w pobliżu – w strzemieszyckiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – działa kawiarnia, gdzie można m.in. kupić kawę na wynos.
Inhalacja od rana do wieczora
Wysoka na prawie 7 m altana została wykonana z drzewa modrzewiowego. Jeszcze w trakcie budowy przedstawiciele wykonawcy podkreślali, że to konstrukcja zmontowana w tradycyjny sposób, bez wkrętów i z użyciem bukowym kołków.
Sercem tężni jest słup obłożony tarniną, po którym ocieka pochodząca z Bochni solanka zgromadzona w umieszczonym pod ziemią zbiorniku. Nad czystością solanki czuwają filtr osadnikowy i filtr UV, który chroni ją przed działaniem słońca i drobnoustrojami.
Pod dachem można zasiąść na czterech ławkach, sześć kolejnych zainstalowano na obrzeżach wybrukowanego kostką kręgu. Inhalacjom można się poddawać od godz. 8 do 22. Niewykluczone, że latem instalacja będzie załączana godzinę wcześniej.
Oświetleniem altany steruje zegar astronomiczny, który obecnie załącza światło godzinę po zachodzie słońca.
Warto skonsultować się z lekarzem
Do altany prowadzą ścieżki wyłożone mineralną nawierzchnią. Kostką brukową wyłożono krąg, na którym ustawiono altanę oraz przestrzeń wokół pobliskiego pomnika ofiar hitlerowskiej okupacji.
– W trakcie prac obniżyliśmy krawężniki, dzięki czemu przestrzeń jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Paweł Januchta z firmy Trzecia Przestrzeń, której miasto zleciło wartą ponad 500 tys. zł inwestycję.
Zwieńczeniem wszystkich prac były nasadzenia zieleni na skwerze. – Zasadziliśmy piętnaście lip oraz krzewy: cisy i derenie – precyzuje Agnieszka Raus, kierownik Referatu Zieleni i Oczyszczania w Wydziale Infrastruktury Miejskiej.
Jak powszechnie wiadomo, wdychanie aerozolu solankowego – podczas godziny można przyswoić taką ilość jodu, jak w trakcie trzech dnia plażowania nad morzem – zalecane jest osobom cierpiącym na choroby górnego układu oddechowego. Nie wszyscy jednak powinni się inhalować. Dlatego warto zapoznać się z regulaminem korzystania z tężni umieszczonym w pobliżu altany, a także skonsultować się z lekarzem.
Źródło: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
Może to Ci się spodoba
Sprawca brutalnego rozboju został zatrzymany przez krakowskich policjantów
Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawcę rozboju do jakiego doszło pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas na wracającego po pracy do domu kierowcę MPK napadł mężczyzna. Usłyszał
Porozumienie Akademii Górniczo- Hutniczej i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie
Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tadeusz Słomka oraz Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak podpisali dzisiaj porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na
Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu
Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup
Policjant w drodze do pracy zatrzymał nietrzeźwego kierowcę
Funkcjonariusz ogniwa patrolowego, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie Policji w Dobczycach, w drodze do pracy, uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 32-latek za kółkiem samochodu stwarzał zagrożenie dla innych
Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników
Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego
Święto Policji w KPP w Krakowie
Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!