Można już zażywać inhalacji w pierwszej w mieście tężni solankowej
Charakterystyczna altana ze słupem tarniny pośrodku i spływającą po nim solance powstała na skwerze przy ul. Stacyjnej w Strzemieszycach Wielkich i przyczyniła się do metamorfozy całej tej przestrzeni.
– Mieszkamy z żoną niedaleko, ale do tej pory nie zaglądaliśmy tutaj, bo skwer do tego nie zachęcał – mówił nam w czwartek jeden z mieszkańców Strzemieszyc, który zasiadł na ławce pod altaną. – Teraz wszystko wygląda atrakcyjnie i na pewno będziemy przychodzić tu częściej – dodał.
O powstaniu tężni w tym konkretnym miejscu zdecydowali mieszkańcy dzielnicy podczas konsultacji prowadzonych w ramach VII edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. To początek zmian w rejonie ulicy Stacyjnej. Kolejną inwestycją będzie budowa tunelu pieszo-rowerowego pod torami. Wykonawcą wspólnej inwestycji miasta i spółki PKP PLK jest firma Nowak-Mosty, która przygotowuje już projekt tunelu.
– Obie inwestycje są częścią wypracowanej z mieszkańcami koncepcji, wedle której park w pobliżu stacji kolejowej ponownie stanie się główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc – przypomina Magdalena Mike, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.
Do inhalacji w Strzemieszycach zachęcał w czwartek prezydent Dąbrowy Górniczej, który przypomniał również, że w pobliżu – w strzemieszyckiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – działa kawiarnia, gdzie można m.in. kupić kawę na wynos.
Inhalacja od rana do wieczora
Wysoka na prawie 7 m altana została wykonana z drzewa modrzewiowego. Jeszcze w trakcie budowy przedstawiciele wykonawcy podkreślali, że to konstrukcja zmontowana w tradycyjny sposób, bez wkrętów i z użyciem bukowym kołków.
Sercem tężni jest słup obłożony tarniną, po którym ocieka pochodząca z Bochni solanka zgromadzona w umieszczonym pod ziemią zbiorniku. Nad czystością solanki czuwają filtr osadnikowy i filtr UV, który chroni ją przed działaniem słońca i drobnoustrojami.
Pod dachem można zasiąść na czterech ławkach, sześć kolejnych zainstalowano na obrzeżach wybrukowanego kostką kręgu. Inhalacjom można się poddawać od godz. 8 do 22. Niewykluczone, że latem instalacja będzie załączana godzinę wcześniej.
Oświetleniem altany steruje zegar astronomiczny, który obecnie załącza światło godzinę po zachodzie słońca.
Warto skonsultować się z lekarzem
Do altany prowadzą ścieżki wyłożone mineralną nawierzchnią. Kostką brukową wyłożono krąg, na którym ustawiono altanę oraz przestrzeń wokół pobliskiego pomnika ofiar hitlerowskiej okupacji.
– W trakcie prac obniżyliśmy krawężniki, dzięki czemu przestrzeń jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Paweł Januchta z firmy Trzecia Przestrzeń, której miasto zleciło wartą ponad 500 tys. zł inwestycję.
Zwieńczeniem wszystkich prac były nasadzenia zieleni na skwerze. – Zasadziliśmy piętnaście lip oraz krzewy: cisy i derenie – precyzuje Agnieszka Raus, kierownik Referatu Zieleni i Oczyszczania w Wydziale Infrastruktury Miejskiej.
Jak powszechnie wiadomo, wdychanie aerozolu solankowego – podczas godziny można przyswoić taką ilość jodu, jak w trakcie trzech dnia plażowania nad morzem – zalecane jest osobom cierpiącym na choroby górnego układu oddechowego. Nie wszyscy jednak powinni się inhalować. Dlatego warto zapoznać się z regulaminem korzystania z tężni umieszczonym w pobliżu altany, a także skonsultować się z lekarzem.
Źródło: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
Może to Ci się spodoba
MOPS w Dąbrowie Górniczej przyjmuje wnioski o wypłatę dodatku osłonowego
Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia 2022 r. Wypłata zostanie realizowana w 2022 r. w 2 równych ratach: do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie
Kolejny etap przebudowy al. Piłsudskiego. Powstanie 40 miejsc parkingowych
9 maja rozpoczniemy przebudowę kolejnego odcinka alei Piłsudskiego, wzdłuż której powstaną miejsca do parkowania. Z tego powodu zamknięty już od końca marca fragment w poniedziałek wydłuży się o 400 m.
Funkcjonariusze odzyskali skradzionego we Francji mercedesa klasy S, wartego 0,5 mln złotych i zatrzymali sprawcę tej kradzieży z włamaniem
15 maja br. policjanci wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie uzyskali informację, że luksusowy Mercedes wart 522 tys. złotych, skradziony z francuskiej wypożyczalni aut ,może
Małopolscy policjanci upamiętnili policjantów pomordowanych w 1940 roku przez NKWD
26 kwietnia br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się rocznicowe uroczystości przy Obelisku poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców z obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje zamordowanych
Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych
28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,
3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera
Nawet 80% polskiego społeczeństwa ma obawy, że w obliczu stale rosnącej inflacji, ich podstawowe wynagrodzenie nie wystarczy do życia na oczekiwanym poziomie. A co gdyby w 3 prostych krokach, bez
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!